Menu:

Wpisy

O serwisie

Z myślą o miłośnikach pojazdów samochodowych zostały stworzone muzea starych pojazdów, a w szczególności pociągów. Najczęściej miejsca te znajdują się w większych miastach, tam gdzie nadal istnieje stacje kolejowe, w szczególności w Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Krakowie i w Warszawie. Cena biletów w muzeum pociągów jest dostosowana do ilości osób jakie je odwiedzają, a więc czy są to pojedyncze czy też grupowe wyjścia. Podczas zwiedzania ważny jest też wiek odwiedzających.

Kategorie

W muzeum znajduje się kolej pochodząca z różnych okresów czasu. Najbardziej znana jest kolej pochodząca z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Bez problemu można porównać postęp techniki, który jest bardzo zaskakujący. Kolej wykonana w okresie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku różni się od pozostałych funkcjami, a także jakością przedziałów jakie się w nim znajdują. Muzea pociągów odwiedzają zwykle wycieczki szkolne ze szkół podstawowych gimnazjalnych oraz średnich. Zdarza się, że zwiedzają je też studenci.

Pociągi pasażerskie i towarowe

Pociągi pasażerskie i towarowe Jednym z rodzai pociągów są pociągi pasażerskie, różnią się one tym od innych, że służą do przewozu osób i ich bagażu a także przesyłek pocztowych. Zestawem pociągu może być lokomotywa i wagony osobowe, wśród wagonów osobowych mamy takie, z miejscami do siedzenia, wagony barowe i restauracyjne, bagażowe, wagony sypialne i z miejscami do leżenia,a także wagony pocztowe. Pociąg pasażerski może być również złożony z zespołu trakcyjnego, który stanowi zwarty skład. Może to być też wagon silnikowy, nazwany potocznie „autobusem szynowym”. Może się zdarzyć, że do pociągu pasażerskiego zostaną włączone również wagony towarowe jeżeli będziemy chcieli przewieść samochody i będą to wtedy wagony do przewozu samochodów. Pasażerowie mogą korzystać z przejazdu pociągiem jeżeli posiadamy ważny bilet. Przejazd może się odbywać za uiszczeniem opłaty dodatkowej, jeżeli chcemy wcześniej zarezerwować sobie miejsce, lub w przypadku wagonów sypialnych. Jednorazowo pociągiem pasażerskim przewozi się od kilkudziesięciu do tysiąca pięciuset osób. Pociągi służą do przewozu osób, i są to pociągi najbardziej popularne, służą również do przewozu towarów. Od lat znane jest korzystanie z usług transportu kolejowego do przewozu ładunków, w szczególności masowych. Pociąg towarowy składa się z lokomotywy oraz z wagonu towarowego. Jeżeli chodzi o wagony towarowe, to w zależności co się nimi przewozi mamy różne ich rodzaje. Wagonami można przewozić zarówno ładunki stałe, jak i płynne czy sypkie. W zależności od warunków technicznych linii jaką jeżdżą pociągi towarowe możemy ustalić dopuszczalna liczba wagonów, które są włączone do pociągu towarowego. Jeżeli pozwolą na to przepisy można do pociągów towarowych włączyć wagony osobowe. Takie rozwiązane może być opłacalne na liniach na których jeżdżą pociągi osobowe, wówczas można wprowadzić pociąg towarowy, i jeżeli nie ma on kompletu wagonów, to można doczepić do niego wagony pasażerskie i dzięki temu zaoszczędzić. W związku z rozwojem transportu drogowego, transport ładunków transportem kolejowym jest coraz rzadziej wykorzystywany.