Menu:

Wpisy

O serwisie

Z myślą o miłośnikach pojazdów samochodowych zostały stworzone muzea starych pojazdów, a w szczególności pociągów. Najczęściej miejsca te znajdują się w większych miastach, tam gdzie nadal istnieje stacje kolejowe, w szczególności w Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Krakowie i w Warszawie. Cena biletów w muzeum pociągów jest dostosowana do ilości osób jakie je odwiedzają, a więc czy są to pojedyncze czy też grupowe wyjścia. Podczas zwiedzania ważny jest też wiek odwiedzających.

Kategorie

W muzeum znajduje się kolej pochodząca z różnych okresów czasu. Najbardziej znana jest kolej pochodząca z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Bez problemu można porównać postęp techniki, który jest bardzo zaskakujący. Kolej wykonana w okresie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku różni się od pozostałych funkcjami, a także jakością przedziałów jakie się w nim znajdują. Muzea pociągów odwiedzają zwykle wycieczki szkolne ze szkół podstawowych gimnazjalnych oraz średnich. Zdarza się, że zwiedzają je też studenci.

Jazda koleją

Jazda koleją Czy jazda koleją jest bezpieczna i komfortowa? Odpowiedzi na to pytanie będzie naprawdę wiele. Wszystko oczywiście zależy od naszych osobistych doświadczeń. W wielu przypadkach podróżujący są zadowoleni z komfortu jazdy, czasu jej trwania, ale i z kosztów związanych z taką podróżą. Niestety często bywa i tak, że pociągi przyjeżdżają nawet z kilkugodzinnym opóźnienia. Zdarza się to zwłaszcza zimą. A takie opóźnienia pociągów wpływają na poziom zadowolenia podróżujących. Jeżeli pociągi nie są przeludnione, jeżeli bez żadnych problemów udaje nam się znaleźć siedzące miejsce w pociągu a podróż nie wydłuża się wówczas jesteśmy zadowoleni. Wiemy, ile pociąg będzie jechał, o której dotrze do celu. Wszystko przebiega zgodnie z planem i przede wszystkim zgodnie z rozkładem jazdy pociągów. Wiemy, czego można się spodziewać. Kolej robi wszystko, by taka jazdę umilać i usprawniać. Jednak efekty są różne, często odbiegają od tych założonych, od tych pierwotnie zamierzonych. Mimo to nie rezygnujemy z podróżowania pociągiem. By móc udać się w podróż pociągiem musimy kupić bilet, który uprawniać nas będzie do takiej jazdy. Przecież musimy zapłacić za podróż. Nie ma nic za darmo. Koszty biletów kolejowych są różne. Zależą chociażby od tego, gdzie jedziemy, jakie połączenie wybieramy, ale także i od tego, ile mamy lat. Ludzie w określonym wieku, na przykład uczniowie, studenci czy emeryci mają bowiem zniżki na przejazdy kolejowe, z czego korzystają. Bilety kolejowe są kontrolowane przez kontrolerów nazywanych także konduktorami. Każdy podróżujący powinien posiadać ważny bilet. W przeciwnym razie zostanie ukarany karą pieniężną, którą będzie musiał uregulować. W przypadku dłuższej jazdy pociągiem, nawet kilkugodzinnej konduktor kilkukrotnie będzie sprawdzał nasz bilet. Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest oczywista – podróżni dosiadają się, wysiadają, przesiadają na różnych etapach podróży. Niektórzy jadą w pociągu kilka godzin, dla innych celem podróży jest kolejna stacja. Zadaniem konduktora jest sprawdzanie czy podróżujący posiadają ważne bilety.