Menu:

Wpisy

O serwisie

Z myślą o miłośnikach pojazdów samochodowych zostały stworzone muzea starych pojazdów, a w szczególności pociągów. Najczęściej miejsca te znajdują się w większych miastach, tam gdzie nadal istnieje stacje kolejowe, w szczególności w Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Krakowie i w Warszawie. Cena biletów w muzeum pociągów jest dostosowana do ilości osób jakie je odwiedzają, a więc czy są to pojedyncze czy też grupowe wyjścia. Podczas zwiedzania ważny jest też wiek odwiedzających.

Kategorie

W muzeum znajduje się kolej pochodząca z różnych okresów czasu. Najbardziej znana jest kolej pochodząca z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Bez problemu można porównać postęp techniki, który jest bardzo zaskakujący. Kolej wykonana w okresie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku różni się od pozostałych funkcjami, a także jakością przedziałów jakie się w nim znajdują. Muzea pociągów odwiedzają zwykle wycieczki szkolne ze szkół podstawowych gimnazjalnych oraz średnich. Zdarza się, że zwiedzają je też studenci.

Archiwum kategorii 'Pociągi'

Co to jest pociąg?

Co to jest pociąg? Wszyscy na pewno widzieli kiedyś pociąg, wszyscy na pewno wiedzą co to jest i do czego służy, jednak czy ktoś zapytany potrafiłby podać definicję pociągu? Z tym mógłby być już problem. Otóż jeżeli weźmiemy pod uwagę transport kolejowy to pociąg jest zespołem sprzęgniętych ze sobą pojazdów kolejowych, które mogą być wagonami lub członami zestawu trakcyjnego, może to być też lokomotywa. Istotne jest by te pojazdy kolejowe były połączone z lokomotywą albo muszą mieć samodzielny napęd. Pociąg powinien być odpowiednio osygnalizowany a także odpowiednio wyposażony zgodnie z przepisami. Ponieważ państwo musi zapewniać swoim obywatelom zaspokajanie potrzeb, a jedną z nich jest potrzeba obywateli do przemieszczania się również na duże odległości, zaspokaja ono te potrzebę poprzez pociągi. Przejazdy pociągów są realizowane na podstawie rozkładów jazdy pociągów. Zarządcą ruchu kolejowego są w Polsce jednostki Polskich Linii Kolejowych. Rozkłady jazdy zawierają poza planem przejazdu, również maksymalną prędkość pociągu, charakterystykę hamulca. Pierwsze pociągi jakie znamy to pociągi znajdujące się w zakładach przemysłowych lub w kopalniach i napędzane one były tylko siłą mięśni najmowanych robotników lub zwierząt pociągowych. Pierwszy na świecie pociąg regularnych linii do którego nie trzeba było już najmować ludzi ani zwierząt odbył swój przejazd na linii Stockton do Darlington. Było to 27 września 1825 roku, przewiózł wówczas 600 pasażerów na piętnastokilometrowej trasie. Jeżeli przyjrzeć się Polsce, to pierwszy przejazd pociągu przewożącego osoby odbył się na trasie Wrocław -Oława w dniu 22 maja 1842 roku. Pociąg składał się z lokomotywy parowej i ośmiu wagonów, zabrał wówczas 102 pasażerów. 22 maja wykonano cztery kursy tym pociągiem, a każdy z nich trwał 42 minuty. Natomiast w 1895 roku miało miejsce uruchomienie pierwszej linii kolejowej, która była zasilana elektrycznie. Na starym kontynencie pierwsze elektryczne pociągi ruszyły w 1902 roku w Alpach. W Europie pociągi elektryczne stały się podstawą ruchu pasażerskiego i transportu kolejowego. Natomiast na innych kontynentach ciągle jeszcze przeważały pociągi spalinowe, było tak ze względu na duże odległości dzielące miasta między sobą a także ze względu na niską częstotliwość ruchu.

Archiwum kategorii 'Pociągi'

Budowa linii kolejowej

Budowa linii kolejowej W Polsce, zarząd polskiej kolei państwowej – centrala planuje coraz większą liczbę tras kolejowych. Najdłuższą ma być czterystopięćdziesiącio kilometrowa o maksymalnej prędkości trzystu pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Kolej planuje budowę dopiero w okresie dwutysięcznego dwudziestego roku. Zaangażowane mają być w to przedsięwzięcie największe koncerny. Budowa ma trwać aż sześć miesięcy. Aktualnie prace trwają na dostosowywaniu możliwości do studium wykonywalności projektu. Na świecie kolej rozróżnia aż kilka rodzajów szybkich pociągów, w zależności od tego w jakim miejscu się znajduje. Kolej ma wiele ważnych zadań do podjęcia, w szczególności wybranie materiałów, które mają zostać wykorzystane oraz ich producenta. Do tej pory najpopularniejszymi są francuska kolej państwowa, hiszpańska, a także włoska. W porównaniu do innych krajów, są one uznawane za najszybsze oraz błyskawiczne. Niestety, w naszym kraju pociągi odbiegają od standardów europejskich, a także ogólnoświatowych trendów.

Archiwum kategorii 'Pociągi'

Najszybsze pociągi na świecie

Najszybsze pociągi na świecie Żyjąc w ciągłym pośpiechu, wymagamy nie tylko od siebie, ale i od elektrycznych urządzeń tego aby podróżować w jak najszybszym czasie. Nie umożliwiają nam tego samochody dlatego, że przemieszczając się poprzez większe miejscowości konieczne jest stawanie w korkach, czy też na przejazdach kolejowych. Znacznie szybsze poruszanie się jest możliwe tylko dzięki pociągom. Kolej w Polsce nie należy do najszybszych, porównując z nią europejskie takie jak włoskie, hiszpańskie, niemieckie, czy też francuskie – mają one znacznie większy standard aniżeli w przypadku polskich. Ponadto europejska kolej szkoli swoich pracowników w tym zakresie, po to aby zapewnić jeszcze większe standardy podróżującym. W Polsce kolej nie stara się o pozyskanie jak największego grona zadowolonych klientów. Wagony są brudne, nie przystosowane do dłużej jazdy nimi, okna są nieszczelne. Wiele osób rezygnuje z możliwości podróżowania pociągiem właśnie z tych względów, nagannych warunków podczas jazdy pociągiem podróżnym. Chyba każdy z nas kiedyś jeździł pociągiem. Niektórzy ten sposób podróży wybierają często, chociażby dojeżdżając do miejsca pracy, inni pociągami podróżują sporadycznie. Jedno jest pewne – jest to jeden z najtańszych sposobów podróżowania. A jak wiemy koszty podróży odgrywają znaczną rolę w naszym życiu. Podróżowanie pociągiem może być komfortowym rozwiązaniem. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki rodzaj podróży wybierzemy i jakim pociągiem udamy się w podróż. Kolej ma dla nas wiele różnych propozycji. Są i te tańsze opcje, ale są i takie, które zdecydowanie są bardziej komfortowe, ale co za tym idzie i droższe. Często zależy nam na tym, by do celu dojechać szybko. W takim przypadku wybierzemy pociągi pospieszne lub inne, których czas podróży jest minimalny – oczywiście dostosowany do warunków i możliwości kolei. Zanim udamy się w podróż jesteśmy informowani o tym, jak długo będzie ona trwała. Często czas podróży pociągiem jest krótszy niż w przypadku jazdy chociażby samochodem. I to nam bardzo odpowiada.

Archiwum kategorii 'Pociągi'

Zniżki dla studentów

Zniżki dla studentów Z możliwości poruszania się pociągami najczęściej korzystają studenci. Dla nich powstały specjalne obniżki cen zachęcające do podróżowania często. Nie tylko osoby zajmujące się studiowaniem na co dzień, ale i te zaocznie korzystają z nich. Zniżka wynosi około trzydziestu procent od ceny początkowej i jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla wszystkich tych studentów, którzy mają poniżej dwudziestego piątego roku. Obecnie Kolej znajduje się w większych miastach. Najbardziej znane są stacje kolejowe znajdujące się w Poznaniu, Warszawie, we Wrocławie, a więc w większych miastach czyli w tych, w których znajduje się większa aglomeracja ludzi. Kolej znajduje się też w mniejszych miejscowościach jednakże w nich stacje są nieczynne. Aby otrzymać zniżkę na kolej konieczne jest przedstawienie legitymacji potwierdzającej status danej osoby, a także jej wiek. Jeśli jest brak jej wtedy zniżka nie może zostać przyznana danej osobie ponieważ nie są potwierdzone jej dane takie jak status studenta i jego wiek.W obecnych czasach jedną z najważniejszych zasad podmiotów świadczących najróżniejsze usługi jest utrzymanie komfortu. Nie ma znaczenia czy świadczonymi usługami jest sprzedaż w sklepie, czy też umożliwienie podróżowanie musi zostać zapewniony standard. Kolej musi mieć odpowiedniej wielkości wagony z przedziałami zawierającymi wygodne siedzenia umożliwiające zarówno wypoczynek w postaci możliwości spania jak i siedzenia. Kolej posiada też udogodnienia takie jak serwowanie kawy, czy też herbaty oraz niektórych rodzajów pożywienia sprzedawanych za pomocą specjalnego automatycznego podajnika. Kolej posiada też różne formy rozrywek takie jak udostępnione książki, a także gry znajdujące się w najróżniejszych modelach automatów. Ceny za te przedmioty są różne w zależności od tego ich wielkości. Najtańsze jest wypożyczenie książek znanych pisarzy, nieco droższe jest korzystanie z gier komputerowych zaś najdroższe jest kupowanie ciepłych posiłków, a także napojów ciepłych czyli kawy, herbaty i innych.