Menu:

Wpisy

O serwisie

Z myślą o miłośnikach pojazdów samochodowych zostały stworzone muzea starych pojazdów, a w szczególności pociągów. Najczęściej miejsca te znajdują się w większych miastach, tam gdzie nadal istnieje stacje kolejowe, w szczególności w Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Krakowie i w Warszawie. Cena biletów w muzeum pociągów jest dostosowana do ilości osób jakie je odwiedzają, a więc czy są to pojedyncze czy też grupowe wyjścia. Podczas zwiedzania ważny jest też wiek odwiedzających.

Kategorie

W muzeum znajduje się kolej pochodząca z różnych okresów czasu. Najbardziej znana jest kolej pochodząca z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Bez problemu można porównać postęp techniki, który jest bardzo zaskakujący. Kolej wykonana w okresie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku różni się od pozostałych funkcjami, a także jakością przedziałów jakie się w nim znajdują. Muzea pociągów odwiedzają zwykle wycieczki szkolne ze szkół podstawowych gimnazjalnych oraz średnich. Zdarza się, że zwiedzają je też studenci.

Wpisy z Grudzień, 2012

Przemalowywanie pociągów

Przemalowywanie pociągów O tym, że pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej będą przemalowane zadecydował Ratusz. Urzędnicy zadecydowali, że zmieni się wygląd nie tylko SKMek ale również wygląd autobusów i tramwajów. Na dzień dzisiejszy pociągi SKM nają barwę biało-niebiesko-pomarańczową. Jednak urzędnicy warszawscy uważają, że barwy te nie są związane w żaden sposób ze stolicą, pomimo że kolejka jest kolejką warszawską i pasażerowie jeżdżą nią na podstawie miejskich biletów. Urzędnicy zdecydowali, że pociągi winny być upodobnione kolorystycznie do innych pojazdów warszawskiej komunikacji miejskiej. Będą teraz wyglądać następująco: przez całą długość pociągu mają biec żółte i czerwone pasy. Natomiast przód i tył pociągu oraz drzwi będą koloru czerwonego. Jednak dominować będzie barwa kremowa, jednak wielu mieszkańców Warszawy zastanawia się czy kolor kremowy ma coś wspólnego z barwami Warszawy. Jednak urzędnicy uważają, ten kolor za ściśle związany z historią Warszawy,gdyż kolor ten był na warszawskim taborze w latach czterdziestych do dziewięćdziesiątych XX wieku.

Wpisy z Grudzień, 2012

GPS – zwiększenie prędkości przekazu informacji

GPS - zwiększenie prędkości przekazu informacji Urządzenie odbiorcze zapamiętuje komunikat przekazany w ciągu np. 0,1 s i odtwarza go z mniejszą prędkością. Urządzenia pamięciowe mogą być typu magnetycznego z nośnikiem taśmowym (pętla taśmy, kaseta itp.) lub dyskowym („floppy-disc”). Mimo względnej prostoty układu elektronicznego perspektywy zastosowania są niewielkie, głównie ze względu na zbyt małą trwałość (ograniczoną zużyciem głowic i warstwy magnetycznej). Pewne trudności powoduje również układ napędowy w związku z koniecznością pracy z dwoma prędkościami przesuwu taśmy: 2,5 m/s przy nagrywaniu informacji i 25 mm/s przy odtwarzaniu informacji. W związku z szybkim rozwojem technologii układów scalonych wielkiej skali integracji większe perspektywy rozwojowe mają systemy opracowywane na bazie układów scalonych. Z analiz specjalistów firmy LUCAS wynika, że dla przekazania komunikatu o długości 10 słów bez zniekształceń potrzeba 600 000 bitów (kwantyzacja 6-bitowa, częstotliwość próbkowania 10 kHz, szerokość pasma 60 kHz); wartość zbyt duża nawet dla współczesnych układów. Stosując modulację delta lub kwantyzację nieliniową można zastosować pamięć o nieco mniejszej pojemności, lecz bardziej złożony staje się kanał transmisyjny. Jedyną możliwością zmniejszenia wymagań odnośnie pojemności pamięci jest zastosowanie koncepcji syntezy mowy. W języku angielskim wyróżnia się 60 fonemów, każdy odwzorowany za pomocą 3. lub 4. częstotliwości – formantów o odpowiednim stosunku amplitud. Do przekazania nazwy, numeru, formantu i amplitudy zastosowano kod 15-bitowy. Ponieważ jedno słowo angielskie składa się średnio z 6 fonemów, więc przy szybkości 3 słów na sekundę otrzymuje się komunikat składający się z 100 fonemów. Wymagana pojemność pamięci wynosi więc 2700 bitów, a pasmo przenoszenia – 270 kHz. Tak więc zastosowanie koncepcji syntezy mowy umożliwiło skrócenie pętli w stosunku 100 : 1 przy jednoczesnym dziesięciokrotnym zwiększeniu szerokości pasma. Zakłócenia pola magnetycznego pochodzące od samochodu, w którym pracuje system nawigacyjny, eliminuje samoczynnie mikroprocesor.

Wpisy z Grudzień, 2012

Przejazdy

Przejazdy Przejazdy kolejowe są bardzo różne. Sieć kolejowa w naszym kraju jest rozbudowana. Mamy więc możliwość podróżowania pomiędzy różnymi miastami naszego kraju, zarówno tymi wielkimi jak i małymi miasteczkami. Oczywiście najpierw musimy upewnić się, że w danym mieście, do którego się wybieramy jest stacja kolejowa. Jeżeli takowa się znajduje z całą pewnością będziemy mogli tam dotrzeć. Oczywiście od tego, jak wielka jest to stacja, jak wielkie jest to miasto zależy fakt, czy wszystkie pociągi się w nim zatrzymują. Czasami bywa bowiem tak, że na danej stacji stają tylko konkretne pociągi, na przykład osobowe. Przejazd pociągiem może być dość długi i tym samym monotonny. Jeżeli jedziemy daleko, przemierzamy długą drogę musimy uzbroić się w cierpliwość. W pociągu spędzimy bowiem przynajmniej kilka godzin. A bardzo dużo osób tak właśnie podróżuje. Szczególnie latem, kiedy to rozpoczyna się okres urlopowy. Na wakacje pociągiem? Czemu nie. Na pewno będzie to jedna z najtańszych opcji podróżowania. Jeżeli zamierzamy udać się w podróż pociągiem zawsze orientujemy się, ile taka podróż będzie trwała. W przypadku, gdy pociągiem na konkretnej trasie podróżujemy regularnie dokładnie wiemy, jaki czas spędzimy w pociągu. Możemy to sprawdzić spoglądając na rozkład jazdy pociągów, dowiadując się takiej informacji w informacji, która mieści się na każdym dworcu kolejowym. Na szczęście dla podróżujących jazda pociągiem jest wygodna i komfortowa. Oczywiście czasami zdarzają się pewne nieprzewidziane sytuacje, takie chociażby jak opóźnienia pociągu czy zbyt duża ilość podróżujących w stosunku do miejsc siedzących w pociągu. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak za każdym razem. Wiele zależy od okresu, kiedy podróżujemy. Latem pociągami jeździ zdecydowanie więcej osób. Są to na przykład turyści, osoby udające się na urlop. Wielu informacji odnośnie czasu podróży pociągu dowiemy się u konduktora pociągu. Warto więc pytać go o wszystko to, co nas interesuje, co jest związane z naszą podróżą pociągiem.

Wpisy z Grudzień, 2012

Orient-Express i Pociągi Arriva PCC

Orient-Express i Pociągi Arriva PCC Orient-Express to bardzo znany pociąg, jest niezwykle luksusowy. Znamy go oczywiście najbardziej z powieści Agathy Christie. Firma Orient-Ekspres to również niezwykle luksusowe hotele. A ostatnio koncern zajmuje się organizowaniem ekskluzywnych szkół kulinarnych, na których gotowania niezwykle wykwintnych potraw uczą tak znani kucharze tylko ci , którzy posiadają trzy gwiazdki Michelina. Jeżeli chodzi o pociąg szczytem luksusu jest pociąg podróżujący po Szkocji -The Royal Scotsman. Znawcy twierdzą, że jest to najelegantszy pociąg na świecie. Najdłuższa podróż tym pociągiem trwa aż siedem dni, jest to głównie podróż krajoznawcza, gdyż pociąg zatrzymuje się w najpiękniejszych miejscach Szkocji. Na pokładzie może się znajdować maksymalnie trzydzieścioro pięcioro gości, którzy oprócz komfortowych kabin mogą korzystać ze specjalnie zaprojektowanych w tym celu salonach widokowych oraz z jadalni. Pasażerowie mają również do wyboru dania ze znakomita kuchnia, mogą korzystać z najlepszej szkockiej whisky. Pociągi Arriva PCC jeżdżą od 9.12.2007roku, na wszystkich trasach kolejowych województwa kujawsko-pomorskiego, które są niezeelektryfikowane. Wybór firmy przewozowej nastąpił w drodze przetargu publicznego, który ogłoszony zastał przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Firma stanęła na wysokości i zorganizowała przewozy pasażerskie na wysokim poziomie od podstaw, robiąc to w zaledwie 5 miesięcy. Firma podpisała umowę na trzy lata i zobowiązała się, że podczas tego okresu poprawi jeszcze jakość swoich usług i sprosta wszelkim oczekiwaniom swoich klientów. Na początku firma stosowała do przewozów pasażerskich szynobusy, a od 2008 roku uzupełniono je o pociągi typu MR/MRD, które należą do Arriva International. Pociągi te zostały poddane gruntownej modernizacji w warsztatach w Niemczech. Firma podejmuje wszelkie starania, aby zadowolić swoich klientów, by poprawić komfort podróży. Ambicją firmy jest kreowanie nowych standardów w transporcie kolejowym pasażerskim. W firmie zatrudniono wielu fachowych i zaangażowanych pracowników.