Menu:

Wpisy

O serwisie

Z myślą o miłośnikach pojazdów samochodowych zostały stworzone muzea starych pojazdów, a w szczególności pociągów. Najczęściej miejsca te znajdują się w większych miastach, tam gdzie nadal istnieje stacje kolejowe, w szczególności w Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Krakowie i w Warszawie. Cena biletów w muzeum pociągów jest dostosowana do ilości osób jakie je odwiedzają, a więc czy są to pojedyncze czy też grupowe wyjścia. Podczas zwiedzania ważny jest też wiek odwiedzających.

Kategorie

W muzeum znajduje się kolej pochodząca z różnych okresów czasu. Najbardziej znana jest kolej pochodząca z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Bez problemu można porównać postęp techniki, który jest bardzo zaskakujący. Kolej wykonana w okresie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku różni się od pozostałych funkcjami, a także jakością przedziałów jakie się w nim znajdują. Muzea pociągów odwiedzają zwykle wycieczki szkolne ze szkół podstawowych gimnazjalnych oraz średnich. Zdarza się, że zwiedzają je też studenci.

Wpisy z Listopad, 2012

Zalety poruszania się pociągiem

Zalety poruszania się pociągiem Aby przemieszczać się z jednej miejscowości do drugiej, należy skorzystać z pojazdów mechanicznych, w szczególności takich jak pociągi, czy też samochody. Poruszanie się za pomocą pociągów jest znacznie tańsze dlatego, że należy kupić tylko i wyłącznie bilet, a następnie wsiąść do pojazdu natomiast w przypadku jeżdżenia samochodem potrzebne jest prawo jazdy i zakup paliwa samochodowego. Zaletą jaką posiada kolej jest przede wszystkim to, że podróżując w niej można wykonywać najróżniejsze czynności takie sen, czytanie książki, a także spożywanie posiłków. Kolej posiada zazwyczaj kilka wagonów, w których mieści się nawet kilkadziesiąt osób poruszających się. Kolej znajduje się we wszystkich miastach Polski, jednakże jej stacje nie należą do centrali, tylko do osobnych organów jakimi są spółki prywatnych właścicieli, w związku z czym trasy kolejowe nie są zadbane, przejazdy nie są oznaczone w odpowiedni, a zarazem prawidłowy sposób dlatego też są zagrożeniem dla samochodów osobowych i ciężarowych.

Wpisy z Listopad, 2012

Tramwaje Śląskie i Warszawskie

Tramwaje Śląskie i Warszawskie Tramwaje Śląskie to jeden z najdłuższych systemów miejskiej komunikacji tramwajowej na Świecie. Łączą one bowiem wiele miast leżących w granicach Górnego Śląska takich jak Katowice, Bytom, Chorzów, Sosnowiec, Będzin, Ruda Śląska, Mysłowice, Siemianowice, Świętochłowice, Zabrze i Dąbrowa Górnicza. Obecnie na Śląsku znajdują się cztery zajezdnie tramwajowe w Będzinie, Katowicach, Gliwicach i Bytomiu, do których przydzielane są poszczególne linie tramwajowe, zazwyczaj poruszające się w obrębie danego rejonu komunikacyjnego. W starej, działającej kiedyś zajezdni w Chorzowie Batorym obecnie mieści się dyrekcja i zakład usługowo-remontowy, gdzie dokonuje się modernizacji starego taboru. Tramwaj na Śląsku stanowi wielką wygodę, gdyż jak to bywa w wielkich aglomeracjach, główną zmorą podróżujących są korki, w których tramwaj rzadko kiedy staje. Także większość ludzi stawia na komunikacje tramwajową. Trzeba jednak pamiętać, iż jest to rzecz, a jak każda rzecz może się popsuć, szczególnie na Śląsku, gdzie stan taboru i torowiska daje jeszcze wiele do życzenia. Także największym zmartwieniem mieszkańców Śląska podróżujących tramwajami są częste zatrzymania komunikacji za względu na awarie taboru lub pęknięcia torów. Jednak nie ma powodów do zmartwień, gdyż rozpoczęły się modernizacje torowisk i wymiana wagonów, także za kilka lat społeczność śląska będzie się mogła pochwalić komunikacją tramwajową na poziomie Unii Europejskiej. Tramwaje w Warszawie stanowią podstawowy środek komunikacji miejskiej. Obecnie Tramwaje Warszawskie posiadają jeden z najdłuższych systemów linii tramwajowych w kraju. Ponadto sieć ta jest stale rozbudowywana, aby stale cieszyła i jak najlepiej służyła pasażerom. Obecnie w Warszawie znajdują się cztery zajezdnie tramwajowe mieszczące się na Woli, Mokotowie, Żoliborzu i Pradze. W Warszawie linie tramwajowe przejeżdżają przez większość dzielnic, dlatego stanowią tak popularny środek transportu, gdyż w krótkim czasie każdy dostanie się tam gdzie potrzebuje. Warszawskie torowiska prawie wszystkie są wydzielone także w godzinach szczytu tramwaje stają się niezbędne. Do tego dla rozładowania ruchu, który w większości stanowią ludzie, w godzinach szczytu na miasto wyjeżdżają dodatkowe tramwaje. Należy tu także dodać, że jest to bardzo wygodny środek transportu, gdyż większość taboru jest wyposażona w klimatyzacje, niezbędną szczególnie latem. Stan warszawskiego torowiska i taboru jest jeden z najlepiej rozwiniętych, stale przybywają nowe wagony i linie które są modernizowane z funduszy unijnych. Przykładem takiej modernizacji torowiska są Aleje Jerozolimskie, a taboru całkiem nowy, pięcioprzegłubowy tramwaj zwany „Pesa”.

Wpisy z Listopad, 2012

Systemy mikrofalowe

Systemy mikrofalowe W systemach mikrofalowych byłyby niezbędne dodatkowe środki zabezpieczające; wybrany system indukcyjny jest bezpieczniejszy dla ludzi i tańszy – a co za tymi dwoma czynnikami idzie, jest o wiele chętniej i częściej wykorzystywany w samochodach. Do przenoszenia informacji wybrano bardziej odporny na zakłócenia cyfrowy system modulacji częstotliwości 148 kHz i 111 kHz. Dodatkowo w celu rozróżnienia znaków „1″ i „0″ wprowadzono modulację długości impulsu. Przykładowo, znak „2″ składa się z 22 okresów częstotliwości 148 kHz i 6 okresów – 111 kHz, znak „0″: 7 okresów (148 i 16 okresów), 111, znak „Start”: 30 okresów (148 i 6 okresów) 111. W celu zapewnienia jak największej niezawodności systemu przyjęto zasadę trzykrotnego nadawania każdej informacji. Dopiero jeżeli co najmniej dwa z trzech nadawanych sygnałów są zgodne, zostaje wydana decyzja o przekazaniu informacji do zespołu pokładowego. I odpowiednio, zespół pokładowy przekazuje informacje kierowcy po sprawdzeniu zgodności odebranych sygnałów. Sygnał przekazywany do pojazdu składa się z ośmiu bitów: 2 bity dla trzech możliwych kierunków jazdy, 3 bity informujące o warunkach drogowych: mgła, gołoledź, zator, 2 bity informujące o prędkości 100, 80, 60 km/h i 1 bit niosący informację o przejechaniu właściwego zjazdu z autostrady. W tym ostatnim przypadku kierowca otrzymuje nową informację na następnym rozgałęzieniu. W celu jak najlepszego wykorzystania możliwości optymalizacji obciążenia poszczególnych autostrad opracowano zakodowaną mapę terytorium RFN, na której najmniejsza kodowana powierzchnia ma wymiary 2,7X2,7 km2. Dzięki temu system może wpływać na obciążenie dróg bocznych. Opisany system można uzupełnić o system kontroli przestrzegania przepisów drogowych – np. DAI lub podobny. W ten sposób zostałby rozwiązany problem celowości stosowania totalnych ograniczeń prędkości. System nawigacyjny „City pilot” firmy VDO przeznaczony jest głównie jako pomoc dla kierowców w miastach. W systemie CITYPILOT nie stosuje się żadnych urządzeń stacjonarnych.

Wpisy z Listopad, 2012

Pociągi pasażerskie i towarowe

Pociągi pasażerskie i towarowe Jednym z rodzai pociągów są pociągi pasażerskie, różnią się one tym od innych, że służą do przewozu osób i ich bagażu a także przesyłek pocztowych. Zestawem pociągu może być lokomotywa i wagony osobowe, wśród wagonów osobowych mamy takie, z miejscami do siedzenia, wagony barowe i restauracyjne, bagażowe, wagony sypialne i z miejscami do leżenia,a także wagony pocztowe. Pociąg pasażerski może być również złożony z zespołu trakcyjnego, który stanowi zwarty skład. Może to być też wagon silnikowy, nazwany potocznie „autobusem szynowym”. Może się zdarzyć, że do pociągu pasażerskiego zostaną włączone również wagony towarowe jeżeli będziemy chcieli przewieść samochody i będą to wtedy wagony do przewozu samochodów. Pasażerowie mogą korzystać z przejazdu pociągiem jeżeli posiadamy ważny bilet. Przejazd może się odbywać za uiszczeniem opłaty dodatkowej, jeżeli chcemy wcześniej zarezerwować sobie miejsce, lub w przypadku wagonów sypialnych. Jednorazowo pociągiem pasażerskim przewozi się od kilkudziesięciu do tysiąca pięciuset osób. Pociągi służą do przewozu osób, i są to pociągi najbardziej popularne, służą również do przewozu towarów. Od lat znane jest korzystanie z usług transportu kolejowego do przewozu ładunków, w szczególności masowych. Pociąg towarowy składa się z lokomotywy oraz z wagonu towarowego. Jeżeli chodzi o wagony towarowe, to w zależności co się nimi przewozi mamy różne ich rodzaje. Wagonami można przewozić zarówno ładunki stałe, jak i płynne czy sypkie. W zależności od warunków technicznych linii jaką jeżdżą pociągi towarowe możemy ustalić dopuszczalna liczba wagonów, które są włączone do pociągu towarowego. Jeżeli pozwolą na to przepisy można do pociągów towarowych włączyć wagony osobowe. Takie rozwiązane może być opłacalne na liniach na których jeżdżą pociągi osobowe, wówczas można wprowadzić pociąg towarowy, i jeżeli nie ma on kompletu wagonów, to można doczepić do niego wagony pasażerskie i dzięki temu zaoszczędzić. W związku z rozwojem transportu drogowego, transport ładunków transportem kolejowym jest coraz rzadziej wykorzystywany.